Information om Springer spaniel från Rasdata.nu

Registrerade kullar 1999

Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-12-25 SE VCH Winner Ghost's Mr Grant SE VCH Beeline Winona Ryder 1 3
1999-12-25 SE UCH Rowntree Umber Sweep Rowntree Key to Success 4 4
1999-12-24 SE V-99 Trimere Tribesman Nimblewhit Ronja Hot Dream 4 3
1999-12-12 SE UCH Tailwind's Elliot Klovstamons Jejja 5 3
1999-12-10 SE U(U)CH Eastriding Black Tuxedo SE U(U)CH NO UCH Rowntree Evening Primerose 3 2
1999-12-06 Deb's Marco Polo Hazelwoods Thracy 1 3
1999-12-06 Sanque's Take That Hallavaras Janice Joplin 2 5
1999-12-03imp Arcadia Amber Gambler Canouan Up Pops Poppet 1
1999-11-28 Elgentorpets Mr Super Man Morkullans Morgonrodnad 3 4
1999-11-27 Teasel's Magic Milton Barecho Remember Me 3 4
1999-11-22 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker Bogaloo's Alicias Affair 2 4
1999-11-21 SE U(U)CH NO UCH Barecho Royal Showcase SE U(U)CH Barecho Sounds Like A Melody 5 5
1999-11-16 Goldmoore's Good As Gold Trollängens Bumble-Bee 5 3
1999-11-16 Fantins Dirty Trick Skättekärrs Date 2 1
1999-11-15 SE U(U)CH NO UCH Barecho Royal Showcase Orrlyran's Yamica 5 6
1999-11-13 Windsongs Stravinsky Morkullans Christmas Memory 3 4
1999-11-04 Mompesson Playboy Mistily's Power of Love 1 1
1999-10-31 Spring Creek's Fiedler LPI Birdmountains Sassa 4 3
1999-10-30 SE VCH SE U(U)CH LPI Astrospring's Deep Space SE UCH Sontocs Dream Girl 2 1
1999-10-24 SE VCH Calvdale Collowin's Beau SE VCH Sisustars Chris Mac Coy 3 1
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-10-24 Tralay Dream Catcher Miss-Sophie 4 3
1999-10-23 NORD V-01 SE U(U)CH C.I.E. NORD UCH WW-00 LU CH Whisborne Angus Og SE V-97 SE U(U)CH FI UCH INT UCH Adamant's Sound of Success 3 3
1999-10-13 NORD UCH INT UCH Trollängens Bobby Mcgee EUW-97 KBH V-97 DK UCH Spring Creek's Dolly Parton 1
1999-10-11 Lajban's Taboo Thaughts Alhambra Emma Thompson 1
1999-10-07 Clanach Crown Destiny Mompesson Sweet and Smart 1
1999-10-06 SE V-99 Trimere Tribesman SE VCH LPI Gofields Miss Riccadonna 4 2
1999-09-26 Ruel's Artige Adamsson Lord Caalveert's Gracefield 5
1999-09-26imp GB SHCH Mompesson Classic Edition GB SHCH Mompesson Classic Moods 1
1999-09-23 NO UCH Alhambra Kenneth Branagh Lajban's Blue Mointain 1
1999-09-21 NO UCH FI UCH Adamant's Bestseller Gore-Tex As-You-Wish 3 4
1999-09-21 Goldmoore's Good As Gold SE U(U)CH Goldmoore's Angel-In-Black 5
1999-09-18 SE U(U)CH Goldflame's Arrak-Egg-Nog SE U(U)CH Bellehall Bright Vision 5 2
1999-09-12 WW-96 NO V-96 VDH CH NORD UCH INT UCH Sieger's Midnight Special Hazelwoods Lilli Marlene 1
1999-09-11 SE J(J)CH Birdrowe Shane SE J(J)CH Bivråkens Lisburn 7 3
1999-09-10imp Laganmill Comet Laganmill Lorna of Woodington 1
1999-09-09 Sanque's Tony Curtis SE UCH Sanque's Ohh Carol 3 4
1999-09-06 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker Hazelwoods Proud Sue Ann 6 1
1999-09-04 Spring Creek's Fiedler Gore-Tex Alike-Elegance 4 4
1999-09-03 Ässet's Matchless Boy Ässet's Oncoming Star 4 2
1999-08-30imp GB SHCH Mompesson Classic Edition GB SHCH Mompesson Cher-Delight 1 1
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-08-30imp AU CH Clanach Crowned Intartan Alhambra Helen Mirren 1 1
1999-08-29 NO VCH NO UCH Desperados Jivaro SE VCH NO VCH NO UCH Desperados Musca 1
1999-08-27imp Clanach Crown Destiny Mompesson Sweet and Smart 1
1999-08-26 Ruel's Kamratlige Kenneth Springertorpets Heidi 4 3
1999-08-22 SE U(U)CH NO UCH Creebay Highland Pipes SE VCH Deming's Limelight Lizz 2 1
1999-08-17 SE U(U)CH Inu-Goya Salutation Cleavehill Witchcraft 2 2
1999-08-12 Housty Entertainer Fågeljägarens Fjällripa 4 1
1999-08-10 Ruel's Kamratlige Kenneth Ruel's Ideliga Isadora 2 3
1999-08-10 SE U(U)CH Granny's Albin SE VCH Key to Success Lovely Comtesse 5 3
1999-08-06 Hazelwoods Kim Christofte Orraflyets Gitte 3 5
1999-08-06 Fantins Dirty Trick Jaktfalkens Penny 2 2
1999-08-05 De Soto's Nardil De Soto's Sweetest Choice 4 5
1999-07-30 NZ CH Penita Bobby Dazzler NZ CH AU CH Beautelle Desert Queen 1
1999-07-22 De Soto's Cipramil De Soto's Sophie's Tigerlily 3 4
1999-07-21 Springertorpets Jackpot SE VCH Rindi's Miss Moneypenny 1 3
1999-07-21 WW-96 NO V-96 VDH CH NORD UCH INT UCH Sieger's Midnight Special Sieger's Madam Rochas 1 1
1999-07-20 GB FTCH Rytex Rod Clarburgh Ann 4 2
1999-07-17 Mycock's Magnificent Affair SE U(U)CH Bogaloo's Seduce You All 4 2
1999-07-17imp AU CH Cleavehill Bob Sleigh AU CH Fraelighte For Play 2
1999-07-14 SE V-99 Trimere Tribesman Springlet Traditional Art-Wave's 3 1
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-07-13 Periwinkle's Rikki-Tikki-Tavi Jaktvet Yatzy 4 3
1999-07-13 SE VCH SE U(U)CH NO UCH Rowntree Country Style SE U(U)CH Sörlyckans Cloudberry-Pie 4 2
1999-07-13 Ruel's Hoppfulle Herman LPI Ruel's Dolska Diana 2 5
1999-07-12 Trollängens Brick By Brick Parkvillans Maiden's Blush 3 4
1999-07-12 Springertorpets Jackpot Rindi's Miss Marple 3 4
1999-07-11 Vekaboda's Ceasar Killeboda White-Flash 7 1
1999-07-11 Nobhill Big Time Spender Rowntree Young Black N' Beautiful 6 7
1999-07-10 Orrlyran's Ymer Eagnas Eternal Flame 4 1
1999-07-09 Sanque's Tony Curtis Mistily's English Rose 1 4
1999-07-07 Tralay Dream Catcher Windsongs Gloria Grahame 4 3
1999-07-04 Sanque's Tony Curtis Sanque's Pat Bennetar 5 5
1999-07-01 Lord Caalveert's Black River Falls Lord Caalveert's Deloraine 4 4
1999-06-30imp Hawkhill Hyperion GB SHCH Mystic Martha at Lyndora 1
1999-06-29 NO UCH Alhambra Kenneth Branagh NO UCH Inu-Goya Proclamation 1
1999-06-28 Sanque's Tony Curtis Diana 4 4
1999-06-24 Hazelwoods Easter Brew Hazelwoods Black Hunteress 5 2
1999-06-24 SE VCH SE U(U)CH Nimblewhit Hot Spot Springertorpets Eloise 2 2
1999-06-21 Hazelwoods Hale Bopp Blackie 1
1999-06-20 FI UCH Of Skyway Rainmaker FI UCH Mompesson Speculation 1
1999-06-19 SE J(J)CH Birdrowe Shane Fågeljägarens Split 4
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-06-18 SE U(U)CH Mompesson True Glory Gamla Herrgården Baroness 1 1
1999-06-18 SE U(U)CH Springertorpets Hassan Beeline Make Believe 4 3
1999-06-17 Bivråkens Mullan Jaktvet Stella 4 2
1999-06-16 SE U(U)CH Wallstoons Bullshot Hazelwoods Proud Jamie Lee 4 2
1999-06-16 SE V-99 Trimere Tribesman Ruel's Eldiga Eivor 2 1
1999-06-15 Shotquester Samurai Alfa of Almgren 3 3
1999-06-15 Ruel's Djärve Dick Ruel's Envisa Elvira 1 2
1999-06-11 SE UCH Barecho Question of Art Masgårdens Splendid Sundance 4 6
1999-06-04 SE UCH Trollängens Bullit SE VCH LPI Silverängens Sunrise 3 5
1999-06-03 NORD V-01 SE U(U)CH C.I.E. NORD UCH WW-00 LU CH Whisborne Angus Og DK UCH FI UCH INT UCH IT CH Adamant's Estee Lauder 2
1999-06-02 NORD UCH INT UCH Trollängens Bobby Mcgee SE VCH SE U(U)CH NO UCH Teasel's Night'n Nacre 4 2
1999-06-01 Sontocs Famous Grouse Pretty-Woman 2
1999-05-31 Saknas Saknas 1
1999-05-29 Blunder Silvåkra Inka 3 6
1999-05-29 Aquilos Chip Lodegårdens Natasja 1 5
1999-05-29 Centennial's Bacchus Centennial's I'm On Fire 3 3
1999-05-21 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker Bogaloo's Alicias Affair 2
1999-05-21 SE V-99 Trimere Tribesman Inu-Goya Custom Maid 3
1999-05-20 Emil Spanters Beesley 4
1999-05-19 Stoj Centennial's Belle 4 5
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-05-18 Salix Prime Time Beeline Back to Basic 1
1999-05-18 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker Masgårdens Sunni Side Up 2 4
1999-05-16 Ruel's Busige Bosse Ruel's Hulda Hulda 4 2
1999-05-16 Sportsmans Mr Pimm Jaktfalkens Pulting 8 2
1999-05-16 Fräkentorp's Piccolino Brigadoon Queen's Whimsical Ways 2 1
1999-05-10 Teddy Klovstamons Isabell 4 3
1999-05-09 Pygmalia's Rosenkavaljer Qvarnhill Amaretto 3 2
1999-05-09 SE VCH Rowntree Unreal Thrill Rowntree Aphrodite 4 2
1999-05-09 NO UCH Nimblewhit Flower Power SE VCH SE U(U)CH NO VCH NO UCH FI UCH Chaigmarsh Red Rose 1
1999-05-09 NO UCH Nimblewhit Flower Power Nimblewhit Hot Passion 1
1999-05-06 Centennial's Rover Gamekeeper's Exquisite Elena Gunn 1 5
1999-05-05 FI UCH Hightide's Man of Fashion FI UCH Hightide's Autumn Girl 1
1999-05-04 SE VCH SE U(U)CH NO UCH Picabo's Cutty Sark SE VCH SE U(U)CH LPI Astrospring's Dione 7 5
1999-05-03 Rågy Fjällrenens Bessi 3 4
1999-05-02 SE VCH SE U(U)CH LPI Astrospring's Deep Space Deming's Tempting Tess 3 4
1999-05-01 SE VCH NO UCH Calvdale Crimewave Calvdale Moon and The Stars 7 2
1999-04-27 SE UCH Trollängens Bullit Trollängens Contessa 2 3
1999-04-25imp GB SHCH Shipden Chuckberry GB SHCH Aurorsky Gemini at Trimere 1
1999-04-23 SE UCH NO UCH Trollängens Rebel Rouser SE VCH Springmoon's Dancing Queen 1
1999-04-21 NO UCH Nimblewhit Flower Power Picabo's Dalwhinnie 2 2
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-04-21 SE JCH Wakemans Risk of Brackendale SE JCH Kelmscott Belize of Brackendale 2 2
1999-04-20 Hubert LPI Ässet's Little Spirit of Coca Cola 4 3
1999-04-20 SE JCH Wakemans Risk of Brackendale Idun 3 4
1999-04-20 NO UCH Alhambra Kenneth Branagh NORD V-98 NO V-95 NO UCH Inu-Goya Lady'sings The Blues 1 1
1999-04-19 SE VCH Rowntree Unreal Thrill Achieves Dream of Christmas Carol 1
1999-04-15imp Calvdale Contraband Plaiglen Capella 1
1999-04-08 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker Periwinkle's Meg 2 1
1999-04-08imp GB FTCH Kenine Robb of Rytex Glynvilla Gwen 2
1999-04-07 SE VCH Hunting Habit's Mb Carrera Beryl 3 2
1999-04-05 SE U(U)CH Tailwind's Lucky Charm SE U(U)CH Rowntree Pure Velvet 4 3
1999-04-05 SE J(J)CH Birdrowe Shane Hallegårdas Yra 5 5
1999-04-03 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker SE U(U)CH Lelica's Photogenique 3 4
1999-04-03 SE VCH SE U(U)CH NO UCH Picabo's Cutty Sark SE VCH Periwinkle's Annie Moffat 3 3
1999-04-02 Centennial's Rover Ekåtans Sandy 3 4
1999-04-01 Offspring Larry-Bird Woodcocks Irish Cooffie 1 4
1999-04-01imp GB FTCH Webbswood Hornpipe Windbush Snipe 1
1999-03-31 SE UCH Trollängens Bullit Ruel's Attraktiva Amanda 3
1999-03-30 The Alexander Av Simmatorp Grouse Trap Anchor-Steam 4 3
1999-03-27 SE V-99 Trimere Tribesman Nobhill Forever N'ever 2 3
1999-03-27 Cleavehill Ebony Chord Bellingham Rr My at Brigadoon 2 1
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-03-25 SE UCH NO UCH Trollängens Rebel Rouser Brigadoon Sol Angelica From My 2
1999-03-25 Spring Creek's Fiedler Beeline Memory Lane 2 4
1999-03-25imp Calvdale Contraband Tralay Morning Star 1
1999-03-25 FI UCH Streamside's Kingfisher FI UCH Springdale Kind of Dream 1
1999-03-23 NO UCH Mistily's Mark of Distinction Windsongs Klarinette 2 4
1999-03-22 WW-98 FI V-98 NORD V-99 SE V-01 SE U(U)CH INT&FI UCH Adamant's Superman Baskethill's Even So Blossom 1
1999-03-22 SE UCH Rowntree Zatchmo Goyas Betty Boop 2 5
1999-03-20 Spring Creek's Fiedler Trollängens Clara Curtis 5 3
1999-03-18 SE VCH SE U(U)CH NO UCH Picabo's Cutty Sark SE JCH Streamside's Blue Quill 1
1999-03-17 Woodcocks Galliano Centennial's Fly 1 5
1999-03-15imp GB SHCH Lyndora April Fool Lyndora Leanne 1
1999-03-13 LPI LPII LPIII Beeline Tom Cruise Beeline Alive'n Kicking 7 2
1999-03-11 SE VCH Rowntree Unreal Thrill SE VCH SE JCH Rowntree Quick of Scent 3 1
1999-03-10 Saknas Fantins Fiona Hart 1
1999-03-09 SE V-99 Trimere Tribesman Nimblewhit Easter Happiness 1
1999-03-08imp GB FTCH Clarburgh Art Summerwine Daisy 1
1999-03-07 SE UCH NO UCH INT UCH Orrlyran's Hunter Orrlyran's Yakima 2 5
1999-03-07 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker SE VCH Winner Ghost's Winter Chrystal 2 4
1999-03-06 SE VCH Tailwind's I'm Dynamite Rowntree Nostalgic Girl 3 2
1999-03-05 Kvistagrans Helly Hansen Happymind Cool Girl Working Out 2 5
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-03-05 Ruel's Kamratlige Kenneth Springertorpets Heidi 1 3
1999-03-04 Emil Sportsmans Tikka 3 1
1999-03-01 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker NO V-98 NO UCH Zelini's Hell Angel 2
1999-02-28 SE VCH SE U(U)CH Nimblewhit Hot Spot Stall Mjösjös Öschla 3 6
1999-02-28 SE J(J)CH Birdrowe Shane Bivråkens Sara 3 6
1999-02-27 NO UCH Inu-Goya Appealing Image Adamant's Special Colours 3
1999-02-26 SE U(U)CH Springertorpets Hassan Three Hill's Exquisite Love Bite 2 4
1999-02-26 GB SHCH Drakespur Different Strokes at Wade GB SHCH Cleavehill Heaven Sent 1
1999-02-25 Stoj Rapsy 4 3
1999-02-22 Red Gable's James Grieve Red Gable's Rose of Picardie 1
1999-02-19 SE UCH Tailwind's Elliot SE U(U)CH Mistily's Moonlight Serenade 4 2
1999-02-19 Springlet One N'only Gore-Tex As-You-Wish 6 2
1999-02-19 SE UCH Lossiedoon Cavalcade of Lochar Springcock's Light 5 3
1999-02-17 SE U(U)CH Melverly Mystery Maker SE U(U)CH Barecho Three Times A Lady 3 4
1999-02-16 SE VCH Calvdale Collowin's Beau Trampas Qwickstep 3 4
1999-02-15 SE VCH NO UCH Calvdale Crimewave SE VCH Brigadoon Lara 4 2
1999-02-12 SE U(U)CH Mistily's Wizard From Oz SE U(U)CH Sweet Lady Anne From Shipden 7 2
1999-02-11imp Drumagrove Bruce Saknas 1
1999-02-09 SE UCH NO UCH Trollängens Rebel Rouser SE UCH Trollängens Nina Ricci 1 3
1999-02-06 Hazelwoods Kim Christofte Orraflyets Gitte 2 3
 
Kull född EfterUndanHanarTikar
1999-02-03 Mascot Forrest Halls Angelique 2 4
1999-01-31 NO UCH Inu-Goya Academy Award Trollängens Sex Kitten 6 4
1999-01-24 Pirandas Luberon Barecho X-Actly My Type 2 4
1999-01-21 SE VCH Rowntree Count On Me Hällagården's Wild Thing 1 3
1999-01-19 SE U(U)CH NO UCH Mompesson Royal Exclusive Rowntree Grace N'glory 3 4
1999-01-19 NO VCH NO UCH Desperados Jivaro Klovstamons Jejja 1
1999-01-18 Sportsmans Mr Pimm Offspring Shan-Zhang 4 3
1999-01-17 SE UCH Trollängens Bullit SE UCH NO UCH INT UCH Barecho Everlasting Elegance 3 5
1999-01-16 SE U(U)CH Mompesson True Glory Sontocs Bonne Lovise 3
1999-01-14 SE U(U)CH Mompesson True Glory SE U(U)CH Mompesson Sweet Liberty 4 3
1999-01-12 NO UCH FI UCH Adamant's Bestseller Silverängens Sunshine 2 5
1999-01-09 Pygmalia's Rosenkavaljer Kvistagrans Fina Fiffi 6 2
1999-01-08 SE UCH Lossiedoon Cavalcade of Lochar SE VCH Springstar's Velvet Chablis 2 4
1999-01-02 LPI LPII LPIII Beeline Tom Cruise Tailwind's I Believe in Love 3 3


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2020-07-26 / Page updated 26 Jul 2020: springer@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2020-07-20 / Information from the Swedish Kennel Club 20 Jul 2020