Information om Nova Scotia Duck Tolling retriever från Rasdata.nu Information om SSRK:s raser från Rasdata.nu

LPI SE AGCH RLD N RLD F RLD A BLAZING FOWLER'S DET MISS MARPLE

Reg.nr/Reg.no SE35309/2011
Kön/Sex tik/bitch
Födelsedatum/Born 2011-05-16
Färg/Colour röd m vita tecken
Inavelsgrad/Inbreeding 0.8% ( 5 gen., 55 av 63 hundar finns)
Efter/Sire SE VCH FI UCH FI J(V)CH Waterfox Enrico FIN21178/08   2008-03-24      
Undan/Dam SE VCH LPI SE J(T)CH RLD N&F&A&M Riverbreeze Tickling Pearl S34024/2005   2005-04-10   röd & vit    

Stamtavla / Pedigree


VETERINÄRRESULTAT / VETERINARY RESULTS
2012-09-10 PRA-prcd hereditärt fri
2012-09-19 HD grad B
2012-09-19 ED ua (0)
2013-12-19 Öga UA
2015-08-18 Öga UA
2017-09-18 Öga UA


UTSTÄLLNING / SHOWS
2012-03-18 VG junkl 3 junkk - SKK Malmö, Poletaeva Irina
2012-05-19 Exc junkl 1 junkk Ck - SKK Hässleholm, De Ridder-Onghena L
2012-11-02 Exc ukl 1 ukk R-Cert Ck 2 btkl R-CACIB - SKK Växjö, Simu Calin
2013-01-03 VG ukl 3 ukk - SKK Göteborg (1), Finne Leni
2013-01-04 Exc ukl 2 ukk Ck - SKK Göteborg (2), Pichard Laurent
2013-08-11 Exc ökl 3 ökk - SKK Ronneby, Beattie Colm
2013-11-03 VG ökl - SKK Växjö, Kruus Jelena
2017-01-07 VG ökl 4 ökk - SKK Göteborg, Frisk Svante


LYDNADSPROV / OBEDIENCE TESTS
2012-10-14 3 kl.I 132 poäng - SBK Osby, Bonder Mikael
2013-06-01 1 kl.I 169 poäng - SKK Specialklubben, Lundin Carina
2013-06-09 1 kl.I 161 poäng - SBK Göinge-Broby Bh, Krüger Carola
2013-06-18 1 kl.I 163 poäng - SBK Olofströms Bhk, Korhonen Ari
2016-09-03 1 kl.II 182 poäng - SBK Karlshamn, Korhonen Ari
2016-11-20 3 kl.II 102.5 poäng - SHU Sölvesborg, Korhonen Ari


AGILITY
2014-02-09 D agility klass II Medium - SHU Karlshamn, Andkvist Magnus
2014-02-09 3 hoppklass II Medium Noll fel - SHU Karlshamn, Alden Magne
2014-04-26 4 agility klass II Medium Noll fel - SBK Lomma, Fogelberg Ken
2014-04-26 3 hoppklass II Medium Noll fel - SBK Lomma, Hansen Allan
2014-05-03 1 agility klass II Medium Noll fel - SBK Ronneby, Andersson Hedsten Mi
2014-05-03 D hoppklass II Medium - SBK Ronneby, Karlsson Susanne
2014-05-11 4 agility klass II Medium Noll fel - SBK Jönköping, Tuomisto Catharina
2014-05-11 D agility klass II Medium - SBK Jönköping, Tuomisto Catharina
2014-05-11 17 hoppklass II Medium Noll fel - SBK Jönköping, Ahlin Yvonne
2014-05-11 1 hoppklass II Medium Noll fel - SBK Jönköping, Ahlin Yvonne
2014-05-24 D agility klass III Medium - SBK Halmstad, Tuomisto Catharina
2014-05-24 28 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Halmstad, Alden Magne
2014-05-25 D agility klass III Medium - SBK Halmstad, Alden Magne
2014-05-25 23 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Halmstad, Alden Magne
2014-05-31 9 agility klass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Tr j Tam s
2014-05-31 D agility klass III Medium - SHU Hässleholm, Herendy Veronika
2014-05-31 D hoppklass III Medium - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2014-06-01 7 agility klass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2014-06-01 D hoppklass III Medium - SHU Hässleholm, Herendy Veronika
2014-06-01 18 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Tr j Tam s
2014-07-03 D agility klass III Medium - SBK Kalmar, Semkat Stefanie
2014-07-03 31 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Berg Emma
2014-07-04 38 agility klass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Herendy Veronika
2014-07-04 21 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Jansson Nalle
2014-07-05 32 agility klass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Eide Jan-Egil
2014-07-05 D hoppklass III Medium - SBK Kalmar, Nilsson Jens
2014-07-06 D agility klass III Medium - SBK Kalmar, Semkat Stefanie
2014-07-06 15 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Berg Emma
2014-08-02 D agility klass III Medium - SBK Ystad, Sundvall Jörgen
2014-08-02 3 hoppklass III Medium Noll fel Cert - SBK Ystad, Fogelberg Ken
2014-08-03 D agility klass III Medium - SBK Ystad, Bertelsen Bonnik
2014-08-03 D hoppklass III Medium - SBK Ystad, Andersson Hedsten Mi
2014-09-13 D agility klass III Medium - SKK Eslöv, Petersson Roger
2014-09-13 11 hoppklass III Medium Noll fel - SKK Eslöv, Petersson Roger
2014-10-26 7 agility klass III Medium Noll fel - SBK Ystad, Lerche Poul
2014-10-26 D hoppklass III Medium - SBK Ystad, Bertelsen Bonnik
2014-10-26 D hoppklass III Medium - SBK Ystad, Bertelsen Bonnik
2015-02-07 4 agility klass III Medium Noll fel - SHU Mörrums Ridhus, Andkvist Magnus
2015-02-07 D agility klass III Medium - SHU Mörrums Ridhus, Andkvist Magnus
2015-02-07 10 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Mörrums Ridhus, Knutsson Jon
2015-04-25 D agility klass III Medium - SBK Tranås, Petersson Roger
2015-04-25 4 agility klass III Medium Noll fel - SBK Tranås, Sundvall Jörgen
2015-04-25 14 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Tranås, Digréus Tobias
2015-04-25 19 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Tranås, Digréus Tobias
2015-04-26 18 agility klass III Medium Noll fel - SBK Tranås, Digréus Tobias
2015-04-26 17 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Tranås, Petersson Roger
2015-05-02 1 agility klass III Medium Noll fel Cert - SBK Degeberga, Knutsson Jon
2015-05-02 4 agility klass III Medium Noll fel - SBK Degeberga, Knutsson Jon
2015-05-02 3 hoppklass III Medium Noll fel Cert - SBK Degeberga, Alden Magne
2015-05-02 D hoppklass III Medium - SBK Degeberga, Alden Magne
2015-05-03 D agility klass III Medium - SBK Degeberga, Knutsson Jon
2015-05-16 15 agility klass III Medium Noll fel - SHU Klippan, Rasmusson Oliver
2015-05-16 D hoppklass III Medium - SHU Klippan, Bergh Ola
2015-05-23 D agility klass III Medium - SBK Halmstad, Alden Magne
2015-05-23 5 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Halmstad, Alden Magne
2015-05-24 D agility klass III Medium - SBK Halmstad, Alden Magne
2015-05-24 4 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Halmstad, Alden Magne
2015-05-30 D agility klass III Medium - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2015-05-30 D agility klass III Medium - SHU Hässleholm, Bourasse Linda
2015-05-30 D hoppklass III Medium - SHU Hässleholm, Zeljko Gora
2015-05-31 7 agility klass III Medium Noll fel Cert - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2015-05-31 D hoppklass III Medium - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2015-05-31 9 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Zeljko Gora
2015-06-06 D agility klass III Medium - SBK Växjö, Sundvall Jörgen
2015-06-06 6 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Växjö, Olsen Leif
2015-06-13 14 agility klass III Medium Noll fel - SBK Helsingborg, Lerche Poul
2015-06-13 D agility klass III Medium - SBK Helsingborg, Jansson Nalle
2015-06-13 D hoppklass III Medium - SBK Helsingborg, Petersson Roger
2015-07-02 13 agility klass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Zeljko Gora
2015-07-02 51 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Jansson Nalle
2015-07-03 34 agility klass III Medium Noll fel - SBK Kalmar, Toshiyuki Oba
2015-07-03 D hoppklass III Medium - SBK Kalmar, Semkat Stefanie
2015-07-04 D agility klass III Medium - SBK Kalmar, Silfverberg Andreas
2015-07-04 D hoppklass III Medium - SBK Kalmar, Gabi Steppan
2015-07-11 5 agility klass III Medium Noll fel - SBK Karlskrona, Knutsson Jon
2015-07-11 6 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Karlskrona, Karlsson Susanne
2015-08-16 3 agility klass III Medium Noll fel - SBK Öland, Myrefelt Kristina
2015-08-16 4 agility klass III Medium Noll fel Cert - SBK Öland, Myrefelt Kristina
2015-08-16 21 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Öland, Myrefelt Kristina
2015-08-16 13 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Öland, Myrefelt Kristina
2016-02-13 D agility klass III Medium - SHU Svängsta, Knutsson Jon
2016-02-13 3 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Svängsta, Myrefelt Kristina
2016-05-28 D agility klass III Medium - SBK Tollarp, Petersson Roger
2016-05-28 D agility klass III Medium - SBK Tollarp, Knutsson Jon
2016-05-28 16 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Tollarp, Lindqvist Nils
2016-05-28 D hoppklass III Medium - SBK Tollarp, Lundh Viktoria
2017-03-21 D hoppklass III Medium - SVKFUR Halmstad, Tangfelt Joakim
2017-03-21 3 hoppklass III Medium Noll fel - SVKFUR Halmstad, Tangfelt Joakim
2017-03-21 4 hoppklass III Medium Noll fel - SVKFUR Halmstad, Tangfelt Joakim
2017-03-21 D hoppklass III Medium - SVKFUR Halmstad, Tangfelt Joakim
2017-03-21 D hoppklass III Medium - SVKFUR Halmstad, Tangfelt Joakim
2017-05-28 D agility klass III Medium - SBK Tollarp, Lindqvist Nils
2017-05-28 D hoppklass III Medium - SBK Tollarp, Knutsson Jon
2017-06-04 6 agility klass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2017-06-04 5 agility klass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Silfverberg Andreas
2017-06-04 D hoppklass III Medium - SHU Hässleholm, Lindqvist Nils
2017-06-04 19 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Hässleholm, Bör= Zs=fia
2017-07-08 D agility klass III Medium - SBK Färjestaden, Lundh Viktoria
2017-07-08 D agility klass III Medium - SBK Färjestaden, Myrefelt Kristina
2017-07-08 D hoppklass III Medium - SBK Färjestaden, Tangfelt Joakim
2017-07-08 17 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Färjestaden, Silfverberg Andreas
2017-07-09 D agility klass III Medium - SBK Färjestaden, Myrefelt Kristina
2017-07-09 D agility klass III Medium - SBK Färjestaden, Lundh Viktoria
2017-07-09 12 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Färjestaden, Myrefelt Kristina
2017-07-09 D hoppklass III Medium - SBK Färjestaden, Knutsson Jon
2017-07-30 3 agility klass III Medium Noll fel - SBK Nybro, Gustavsson Mats
2017-07-30 1 agility klass III Medium Noll fel - SBK Nybro, Lindqvist Nils
2017-07-30 35 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Nybro, Franksson Roger
2017-07-30 D hoppklass III Medium - SBK Nybro, Karlsson Tina
2017-08-19 D agility klass III Medium - SBK Karlskorna, Rasmusson Oliver
2017-08-19 6 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Karlskorna, Rasmusson Oliver
2017-08-19 D hoppklass III Medium - SBK Karlskorna, Rasmusson Oliver
2017-08-27 8 hoppklass III Medium Noll fel - SBK Lund, Jansson Nalle
2017-09-10 D hoppklass III Medium - SKK Eslöv, Mikkilä Sari
2017-09-10 D hoppklass III Medium - SKK Eslöv, Pires Ant=nio Jorge
2017-09-30 3 agility klass III Medium Noll fel - SBK Växjö, Lindqvist Nils
2017-09-30 D hoppklass III Medium - SBK Växjö, Olsen Leif
2018-06-17 D agility klass III Medium - SHU Vankiva, Lundh Viktoria
2018-06-17 10 hoppklass III Medium Noll fel - SHU Vankiva, Roxenwell Lejonellee
2018-06-17 D hoppklass III Medium - SHU Vankiva, Tangfelt Joakim


MH-BESKRIVNING
MH-resultat, för avkommor och egna
2012-07-08 - SBK Sölvesborg, Persson Pernilla


AVKOMMESTATISTIK / LITTER STATISTICS


KULLAR OCH AVKOMMOR / LITTERS AND OFFSPRING

Födda: 2015-10-26, efter: LPI SE UCH LD 1 Lönnlövets Lotus , röd & vit HD A ED ua Öga UA B b:1 ekl u:CERT 5
Famous Foxes Ariel SE56595/2015 tik röd m vita tecken HD A ED ua        
Famous Foxes Alice SE56596/2015 tik röd m vita tecken HD A ED ua       u:R-NORDC
AGHD I Famous Foxes Aurora SE56597/2015 tik röd m vita tecken HD B ED ua        
SE U(U)CH Famous Foxes Asterix SE56598/2015 hane röd m vita tecken HD A ED ua       u:R-CACIB
LD STARTKLASS Famous Foxes Arkimedes SE56599/2015 hane röd m vita tecken HD A ED 1       u:CERT


Uppfödare/Breeder
Kennel Blazing Fowler's
Marie Kinder
Lörbyvägen 325
294 94 Sölvesborg
Tel: 0456-506 69 Mob: 0730-98 78 93
Email: marie.kinder@edu.solvesborg.se

Hemsida/Homepage: http://blazingfowlers.se


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2018-10-29 / Page updated 29 Oct 2018: tollare@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2018-10-16 / Information from the Swedish Kennel Club 16 Oct 2018